25 відвертих зізнань книжкових експертів про підліткову літературу

Двадцять п’ять років видавництву ми святкували 2018-го, а цей рік відзначився вже двадцять п’ятою книжкою в лінійці видань для підлітків. Що нам вдалося, а що ні – краще розкажуть книжкові експерти.

Тетяна СТУС, літературознавиця, дитяча письменниця, засновниця й керівниця проекту промоції дитячого читання «BaraBooka. Простір української дитячої книги», експертка й співзасновниця рейтингу видань для дітей та підлітків «Рейтинг критика».

Серія, яку започаткувала «Академія», це зараз уже, без перебільшення, явище в українській підлітковій літературі. Хоча тексти нерівномірні за якістю, але явищем ця серія стала саме тому, що розбурхала літературний процес і привела нових авторів у підліткову літературу, в ту нішу, яка взагалі незаповнена й активно мусить уже нарешті розбудовуватися. І велику роль у цьому зіграло видавництво й, власне, пан Василь Теремко, за що йому велетенська подяка. Також мені дуже подобається те, що «Академія» робить збірки оповідань, що, на мою думку, важливо сьогодні, коли підлітки не люблять, або не можуть, або не хочуть читати довгі тексти. Тому в такому разі збірка оповідань – хороший компроміс, хороша «замануха» для підлітків.

Валентина ВЗДУЛЬСЬКА, літературна оглядачка

Ще років 5 тому ми скаржилися, що в Україні бракує вітчизняної літератури для підлітків. У ніші янг-едалту і книжок для тинейджерів були переважно переклади. Але перекладна література, навіть найкраща, не може на 100% задовольнити потреби читачів, це визнано експертами. Підлітки хочуть читати про близькі їм реалії, які цікавлять їх значно більше, ніж реалії умовної Польщі, Великої Британії чи США. Тому надзвичайно важливо мати платформи, які дають змогу новим авторам публікуватися. «Академія» не просто створила для письменників таку можливість, це видавництво цілеспрямовано вже тривалий час формує запит на вітчизняну підліткову літературу. Їхня підліткова лінійка дозволила відкрити для багатьох читачів такі імена, як Оля Купріян, Надя Біла, Олена Рижко та інші. Не можу сказати, що всі опубліковані в серії книжки мені імпонують, але там дуже багато хорошого. А головне – сучасного і свого. Є з чого обрати.

Олександр АФОНІН, президент «Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів»

Книги цієї лінійки піднімають завісу над тим простором, де «тусуються» сучасні підлітки й куди, навіть за бажання, не завжди проникав погляд батьків та й узагалі людей старшого покоління. Мені, мабуть, забракне сил і часу осилити всі ці видання про і для підлітків – три із них («16 весна» Василя Теремка, «Поцілунок був не останній» Оксенії Бурлаки, «Одного дня вона розкаже» Марти Гулей) я все-таки прочитав. І як людині вже статечного віку мені непросто оцінювати ці твори, бо в свідомості моїх ровесників присутнє майже пожиттєве «табу» на окремі події, описані в них, на вчинки й спосіб існування героїв. І в той же час усвідомлюєш, що, незалежно від наших внутрішніх «табу», це і є життя сучасного юного покоління, яке напрацьовує власні правила й стандарти стосунків, поведінки та оцінок. І думається про те, що, попри всі пертурбації, які відбуваються в світі, суспільстві, соціальній свідомості людей, діти залишаються віддзеркаленням своїх батьків, їхніх вчинків і світоглядних позицій. І за відсутності людськості в стосунках батьків і дітей це віддзеркалення — мов у кривому дзеркалі.

Тому наполегливо рекомендую підліткам для прочитання книги «ВЦ «Академія», аби вони вчилися не робити помилок, яких припустилися герої творів, і мали змогу уникнути неприємних ситуацій. А батькам — для розуміння того світу, в якому живуть сучасні діти, а також пошуку тих форм комунікації зі своїми юними нащадками, які б дозволили створити у ваших стосунках атмосферу порозуміння, довіри й взаємоповаги.

Таня ПИЛИПЕЦЬ, директорка львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Р. Іваничука

Підліткова література, не зважаючи на видимий віковий ценз, є насправді літературою медіації. Якщо правильно позиціонувати таку книгу, то вона стає територією зустрічі усіх морально антагоністичних груп. Дорослі діти/батьки, жертви/агресори, вчителі/учні… через призму текстів можна підіймати питання про які не завжди можна говорити очі в очі

Вікторія ПОЛЬОВА, голова Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації

Рада, що є видавництва, які розуміють важливість створення справжньої підліткової літератури. Тої, яка може відповісти на незручні питання, розуміє переживання й захоплення молоді. Ще й батькам може допомогти зрозуміти свого юного бунтаря.

Тетяна КАЧАК, літературознавиця, дослідниця

Лінійка книг про і для підлітків «ВЦ «Академія» остаточно утвердила в українській сучасній літературі для юних тенденцію розвитку реалістичної, психологічної прози, засвідчила нову художньо-естетичну якість творів, заповнила тематико-проблемні ніші. Автори цих книг запропонували цікаві, багатогранні образи героїв – сучасних підлітків, показали їхній внутрішній світ і ті зовнішні реалії, в яких вони живуть. Важливо те, що ці книжки містять різні моделі поведінки юних, дають відповіді на  актуальні питання й сміливо порушують багатьох проблем. Дуже тішить, що ці книжки цінні кожна зокрема, а разом творять цілісний і якісний дискурс,  феномен сучасної реалістичної прози.

Команда першої підліткової премії «Навиворіт» і «Майстерні історій»

«ВЦ «Академія» — один із найактивніших видавців українського тінліту. Видно, що і видавництво, і його автор(к)и цікавляться дискусією довкола підліткового життя в Україні. Щодо самих повістей, часто письменники заради розкриття актуальної теми нехтують якістю й художністю тексту. З найкращих намірів, але читачі-підлітки шукають оригінальних оповідачів цікавих історій, а не вчителів життя. Сподіваємося, в майбутньому «Академія» змінить фокус із моральних дискусій на літературу і читачів-підлітків, бо потенціал є. Хотілося би бачити в текстах більш художню й виразну мову, глибше виписаних і близьких підліткам персонажів та їхні конфлікти. Але видно, що деякі автори вдосконалюються, і їхні нові історії стають цікавішими.
Ми з інтересом слідкуємо за появою нових книг «Академії» й сподіваємося прочитати не одну захопливу підліткову історію.

Віталіна МАКАРИК, журналістка, книжкова оглядачка

Підліткову лінійку «Академії» можу описати двома «Р» – «рівень» і «різноманіття». Стартувавши з яскравих і сміливих книжок, які зачепили теми, котрі в українському дитліті тоді мало хто чіпав, і задавши високий художній рівень, «Академія» тепер може запропонувати історії на будь-який смак: хочеш шок-контент, хочеш фановий, хочеш – глибокі світоглядні проблеми, хочеш – весела тусня з однолітками. А головне – все це написано дуже класно й сучасно. Найбільше я люблю цю лінійку за нетерпляче очікування: а яка ж історія буде наступною? І знаєте, що? Ніколи не розчаровуюся!

Ярина СКУРАТІВСЬКА, радіоведуча програми «Пазли» на радіо «Промінь»

Мені важко відчути себе в шкурі підлітка, але значно легше уявити на місці вчительки. І саме тут видання «Академії» цілком лягають у контекст розмови про складні підліткові виклики: цькування, взаємоповаги, розуміння, першого побачення, інтернет-залежності чи безпеки. Мені видається, що нам бракує таких видань, розмов, історій та можливості побачити проблему з різних сторін.

Ірина ЮРЧЕНКО, букблогерка, засновниця проекту #chitachi

Актуальні книжки з динамічними сюжетами для сучасних підлітків (і не тільки для них :)), читаєш на одному подиху. Стильна, яскрава лінійка, що вкотре доводить: сучукрліт – це круто!

Марина КЛИМОВА, завідувачка відділу координації культурно-освітніх проектів у Центральній бібліотеці для дітей ім. Тараса Шевченка (м. Київ)

Підліткові книжки від «Академії» – це завжди захопливі сюжети й цікаві герої, що дають можливість підліткам краще зрозуміти себе й інших у різних життєвих ситуаціях. Такі книжки цікаві й корисні для дорослих, бо допомагають дізнаватися, що думають і чим живуть підлітки.

Наталя МАРЧЕНКО, книгознавиця, літературна критикиня, письменниця

Ця серія стала справжнім викликом для критиків, літературознавців і, переконана, – подарунком для читачів. Мені подобається, що видавець дав змогу «голосу» в літературі молодим авторам. Із підлітками заговорили ті, хто ще вчора сам був ним.  Інколи мені хочеться їх «заткнути», бо збіднена мова, драматичні «темні» теми, безпечність у ставленні до сюжетів (ну не приймає моя душа ідею вирішення проблем булінгу шляхом вибухівки в школі!). Але мені цікаво це читати. Мені хочеться з цим сперечатися. Мені Є ПРО ЩО думати й говорити. І не мені одній.

Наталя КАЦАРСЬКА, завідуюча сектору абонемента Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки (м. Херсон)

Підліткова серія книг від «ВЦ «Академія» цікава тим, що вона написана для і про сучасних підлітків – не ідеальних, а таких, якими вони є. Ці повісті не повчають читача, а лише змальовують різні ситуації з життя, з яких підліток має сам зробити висновки. Наші читачі давно вподобали цю серію, бо книги написані легко, коротко й по суті, а це важливо для сучасного зайнятого підлітка. Дякуємо команді видавництва й чекаємо нових захопливих історій.

Анна ЄКИМЕНКО-ПОЛІЩУК, букблогерка

Уже кілька років, коли мене запитують, що почитати тим, кому 14+ років, то одразу раджу книги від «Академії». Думаю, що це перемога, коли українська молодь може читати про героїв, які могли би жити поряд. Здивувалася, коли вперше натрапила на сучукрліт в асортименті «Академії», бо знала, що вони видають підручники. Якщо вже відверто, то «Крута компанія» Наді Білої взагалі стала однією з перших моїх янг-едалт книг.

Анна ЛІСОВА, креативна директорка мережі магазинів «Учбова книга»

Вважаю, що ця серія дуже важлива в нашому літературному світі. По-перше, вона задовольняє попит саме тінейджерів. Книги написані сучасними авторами й на актуальні теми, а головне – мовою підлітків. Не менш важливо, що книги мають чудовий дизайн – стильний, модний. Тому приємно спостерігати, як юні читачі радять одне одному ці книги, як їх купуют їхні батьки, дідусі й бабусі. Знаю, дехто з них збирає всю лінійку, тому в нашій книгарні завжди стараємося мати повний комплект.

Марія КРАВЧЕНКО, керівниця прес-служби ГО “Форум видавців”

Круто, що «Академія» так зосереджено й швидко випускає в книжковий світ нових авторів. Це нагода прочитати хорошу й головне – сучасну тінейджерську прозу. Дорослі, зрештою, мають шанс поринути в світ підлітків. Зізнаюся, що й сама зачитувалася деякими книжками цієї лінійки, хоч сама давно перетнула вікову позначку, на яку вони розраховані. А ще подобається, як видавництво працює з промоцією цих видань, активно залучаючи письменниць працювати в нових форматах, адже тільки так можна зрозуміти, «заходить» книжка підліткам і їхнім батькам, чи ні. Присутність «Академії» в топі книг, обраних учасниками цьогорічного конкурсу «Книгоманія», – дуже хороший знак, який, сподіваюся, надихне видавництво та його авторів продовжувати лінійку.

Тетяна ЯКУШКО, заступниця директора з інформаційних технологій Державної бібліотеки України для юнацтва
(м. Київ)

Коли твоя мила, ласкава дитинка стає підлітком – із різнобарвним волоссям, дивним вибором одягу й дивакуватими друзями, то ніяк не вгадаєш, яким поглядом і вигуком відреагує на твої слова чи дії. З одного боку, радієш, впізнаючи родинні риси, з іншого, відчуваєш іноді, що прірва між вашими колись спільними світами нездоланна. Нам пощастило знайти рятівний місток – історії. Про підлітків і для них, – написані сучасними українськими авторами. Подруга-бібліотекарка  якось додала до мого замовлення ще пару невеличких книжок, сказала, «для доні». Так ми обидві ступили на шлях порозуміння, що торує своїми книжками «Академія».

Людмила ФІТЬ, засновниця ГО «Книжковий маестро»

Якого б віку не був читач, він хоче отримати книжку для себе. Підлітку ще треба догодити, бо якщо запропонуєш йому щось із дорослого, він може відреагувати якось так: «Фу, це ж уже старе покоління, що вони вже можуть сказати?». Думаю, дуже складно вловити настрої підлітків, складно дорослим повернутися в той час. Але мені здається, «Академії» це вдається. Автори цього видавництва пам’ятають підліткові проблеми й те, якими масштабними вони видавалися тінейджерам у свій час. Читаєш твори Марії Морозенко, Сергія Гридіна, Олени Рижко та інших, і здається, що написали саме про тебе. Дуже круто, що «Академія» вгадує, про що сучасний підліток хоче прочитати.

Наталя СТЕПАНЧУК, головна редакторка журналу «Однокласник»

Коли я була підлітком, однолітки читали або Дж. Р. Р. Толкіна, С. Кінга або М. Мітчелл, навіть не підозрюючи, що крім дитячої й дорослої є ще якась література. Та все змінилося, відколи мені до рук втрапили «Солоні поцілунки» Олі Купріян. Цього мені в школі й бракувало! Прочитала 11 книжок із підліткової серії «ВЦ «Академія» і зупинятися не планую. 😉

Гульбану БІБІЧЕВА, букблогерка

Книги для підлітків «Академії» як подих чистого повітря – необхідні й важливі. Їхні сюжети часом відверті, часом романтичні, але ніколи не нудні. Я не знаю кращого способу розповісти дорослим дітям про них самих, якщо не їхньою ж мовою – живою й сучасною. Адже теми, які авторки піднімають у підліткових книжках, близькі й зрозумілі: дружба, зрада, кохання, стосунки з батьками й пошук сенсу життя. Завжди із задоволенням читаю.

Наталя ПАНЧЕНКО, букблогерка

Неймовірна серія! Підлітки дуже чутливі, живуть серед бурхливого потоку інформації, тож нудні повчання часто пропускають повз вуха. А тут у кожній повісті герої потрапляють в реальні ситуації, страшні й, здається, безвихідні. Таке стається й у реальному житті, але тінейджери часто не готові до цього. Наприклад, до булінгу. Круто, що саме цю важливу нині тему розкрито так, що підлітки можуть самостійно зрозуміти, що добре, а що – ні. Зацікавлює вже анотація, бо впізнаєш себе. Як на мене, «Академії» вдалося показати велику кількість ситуацій із різних позицій. І це перемога, однозначно.

Катерина Пєшкун (зліва) разом із письменницею Оленою Рижко

Катерина ПЄШКУН, бібліотекарка Бобрицької сільської книгозбірні

Чудово, що підліткові книги «Академії» – ключик для налагодження стосунків: у сім’ї, в школі, з друзями. Ці книги незвичайні. Вони захоплюють не з першого рядка, а самою назвою спонукають до читання. Вся лінійка – своєрідна добірка хвилюючих історій, в яких показано багатогранність людських стосунків. Це неоціненна знахідка для бібліотек.

Наталя ШЕВЧУК, провідна бібліотекарка Здолбунівської бібліотеки для дітей та юнацтва

Щоб рекомендувати книги своїм читачам, я спочатку сама їх читаю. Твори Сергія Гридіна «Відчайдушні», «Не-ангел», «Незрозумілі», Ірини Мацко «Перехідний вік моєї мами», Ольги Купріян «Солоні поцілунки», Алевтіни Шавлач «Пампуха», – всі вони є у фонді нашої книгозбірні, тож я із задоволенням їх прочитала. Вони розповідають про життя підлітків, про проблеми з якими вони стикаються у цьому віці. Твори написані зрозумілою мовою, легко читаються, захоплюють.

Наталя НЕВМЕРЖИЦЬКА, завідувачка відділу обслуговування дітей середнього і старшого віку в Національній бібліотеці України для дітей

Серія книг про і для підлітків «ВЦ «Академія» надзвичайно популярна в нашій бібліотеці. Можливо, тому, що в них – питання й проблеми, з якими стикається більшість тінейджерів. І не у всіх, на жаль, є можливість із кимось поговорити про це, спитати поради. Читаючи такі твори, написані зрозумілою мовою і майже однолітками (адже значна частина авторів – зовсім молоді люди :)), підліток розуміє, що такі ж проблеми виникають і в інших у його віці, тож завжди можна знайти вихід із усіх ситуацій.

Аня ПОЛЕГЕНЬКО, букблогерка

Ця лінійка книг про і для підлітків дуже корисна тим, що ми, тінейджери, можемо дізнатися про себе набагато більше. Про свої проблеми та їхнє вирішення. Коли я читала, то думала: «О! Можна зробити й так, круто!». Тому ці книги дуже потрібні.

 

Поділитися: