Ошатна книга обсягом 800 сторінок нещодавно побачила світ у київському видавництві «Академія». Упорядкувала її науковець Оксана Гарачковська. Хрестоматію, до якої увійшли твори класиків нашої літератури (Тараса Шевченка, Івана Франка, Пантелеймона Куліша, Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника, Леоніда Глібова, Панаса Мирного, Івана Котляревського, Євгена Гребінки, Івана Нечуя-Левицького, Бориса Грінченка, Володимира Самійленка, Марка Вовчка, Володимира Винниченка, Олександра Олеся, Павла Тичини, Максима Рильського, Володимира Сосюри, Остапа Вишні, Михайла Стельмаха, Івана Багряного, Олеся Гончара…) та сучасних українських письменників (Ліни Костенко, Бориса Олійника, Дмитра Павличка, Івана Драча, Миколи Вінграновського, Василя Симоненка, Григора Тютюнника, Леоніда Кисельова, Євгена Гуцала, Валерія Шевчука, Анатолія Дімарова, Ірини Жиленко, Василя Голобородька, Ігоря Калинця, Всеволода Нестайка…), рекомендовано для вивчення у навчальних закладах України: університетах, інститутах, коледжах, школах.
Звісно, надійде книга і в бібліотеки нашої держави. Адже, як слушно відзначає упорядник, на творах, поданих у хрестоматії, виросло не одне покоління читачів. Є в ній і сучасні літературні надбання, які дають цілісне уявлення про цей дивовижно цікавий потік українського слова від початків нової літератури — до сьогодення. Тож „Українська література для дітей” неабияк прислужиться викладачам, учителям, вихователям, студентам та всім, хто цікавиться особливостями дитячого світобачення і питаннями виховання підростаючого покоління засобами красного письменства.
Усього представлено твори 147 авторів. Немало з них — родом із Придесення або тривалий час мешкали і працювали тут. Потрапили до хрестоматії і чернігівці, творчість яких відома далеко за межами України.
Є в цій книзі незабутній Василь Струтинський («По секрету», «Дивний сон», «Сонце книжку розгортає», «Чому рипить сніжок?»), який, навіть відійшовши в інший світ, і тепер залишається найпопулярнішим дитячим письменником на Чернігівщині. Адже деякі його книжки виходили накладами по сто тисяч примірників! До того ж, пан Василь постійно друкувався у провідних дитячих журналах.
Вміщено у хрестоматії і твори талановитого прозаїка, голови Літературної спілки «Чернігів» та головного редактора журналу «Літературний Чернігів» Михася Ткача («Ласий ведмідь», «Веселий Штанько», «Як кіт перехитрив вовка», «Зимові сюрпризи»). І недаремно! У пана Михася — багато шанувальників по всій Україні. Відзначена його творчість і високими державними та літературними нагородами.
Широко представлена в «Українській літературі для дітей» і творчість Сергія Дзюби. Це — і казкова трилогія про Кракатунчика «Душа на обличчі» (романи «Кракатунчик — кленовий бог», «Гопки для Кракатунчика», «Душа на обличчі. Нові пригоди Кракатунчика та його друзів»), і повість «Привид», і роман «Потягуськи» (створений у співавторстві з письменницею Іриною Кулаковською, яка також мешкає в Чернігові).
Власне, спочатку знамениті тепер «Потягуськи» впродовж двох років постійно звучали в ефірі Чернігівського міського радіо (радіо «Новий Чернігів») — як серіал. Потім з’явилася радіокнига з такою ж назвою. Згодом автори підготували книжкову версію, яка публікувалася протягом року в газеті «Місто». І тільки після цього роман вийшов окремою книгою, одразу ж здобувши визнання юних читачів (нині його перевидано вже втретє).
Та й популярний зараз «Привид» спочатку прозвучав у радіоефірі — як радіоп’єса. Режисером-постановником став автор — Сергій Дзюба. Він же озвучив і одну з головних ролей. Також у радіовиставі блискуче зіграли свої ролі заслужений артист України Олексій Биш і шестикласники чернігівського колегіуму № 11 Тетяна Симоненко та Артем Мекшун. Радіоп’єса настільки сподобалася слухачам, що, на їхні прохання, багато разів повторювалася в ефірі радіо «Новий Чернігів» та радіо «Мелодія». А вже потім з’явилася повість: спочатку у всеукраїнській газеті «Молодь України», згодом — у книзі Сергія Дзюби «Заєць, мавка і кулемет» (з радіоверсією на DVD-диску).
І лише з Кракатунчиком все вийшло навпаки: успіх казкової трилогії (загальний наклад усіх книжок про чернігівського кленового бога сягнув уже 36 тисяч примірників) надихнув автора на створення радіоп’єси «Книжка», головні ролі в якій зіграли Сергій Дзюба, Олексій Биш, Тетяна Симоненко та Артем Мекшун, а інших персонажів озвучили журналісти Валентина Кічко та Сергій Зосименко.
Важливо сказати, що резонансні книги та радіокниги Сергія Дзюби побачили світ за сприяння мецената — почесного президента Благодійного фонду імені двічі Героя Радянського Союзу Олександра Молодчого, депутата Чернігівської міськради Олександра Шкурата. Постійно підтримує відомого письменника та журналіста і регіональний медіа-центр Міністерства оборони України (м. Чернігів, начальник — Валентин Буряченко). Адже твори нашого колеги — патріотичні, високохудожні і цікаві, тому популярні у широкого загалу читачів, незалежно від віку, професії та політичних уподобань. До речі, в усіх цих книжках події відбуваються в Чернігові. Тут мало не на кожній сторінці — рідні чернігівські вулиці та площі, пам’ятки архітектури, парки і сквери. Тож автор ще й прекрасно пропагує наше місто не лише в Україні, а й за кордоном.
Отже, вітаю упорядника Оксану Гарачковську, авторів, видавців і всіх шанувальників красного письменства з появою гарної і надзвичайно потрібної книги.
Григорій Мазур,
співробітник регіонального медіа-центру
Міністерства оборони України (м. Чернігів)