Птицю пізнають по пір’ю, а людину по мові, – вчить народна мудрість. Мова завжди була невіддільною частиною особистості, потужним культурним кодом. Тож Міжнародний день рідної мови, який відзначають 21 лютого – хороший привід ще раз згадати актуальні «мовні питання», призабуті знання чи просто насолодися хорошою книгою.
Заговори, щоб я тебе побачив
Пропонуємо добірку влучних цитат із книг наших письменників. Оригінально, промовисто, а головне – рідною, солов’їною.
1. “Як ведеться споконвік у славній історії, наші чесні й мудрі люди можуть пережити всі злигодні світу, крім щастя сусіда”.
Дмитро Кешеля, роман-колаж “Родаки”
2. “Знайди те, що втратив, знайди і прийми до себе, возз’єднайся зі своїм найбільшим страхом”.
Ната Гриценко, повість-фентезі “Тінь на порозі”
3. “Сільські жінки старіють раніше за міських, — думав Віталій, — вони сприймають свій вік спокійно, як неминучість початку й кінця цвітіння, бо вони — частина дикої природи, серед якої виростають і вмирають. А міські жінки — тепличні квіти. Вирощені в оранжереях, вони вважають, що старість можна обдурити або відтягнути її візит, тому перецвітання для них пов’язане із внутрішньою драмою”.
Володимир Даниленко, збірка прози “Любов така”
4. “Іскри Божої в його писанні нема, сього навіть мені не здавалось ніколи, але мені здавалось, ні, я в тому певна, що в ньому самому є іскра Божа, що вона світиться в його очах і що в голосі його є те, чого бракує його фразі. За се я прощала йому все, навіть ті непростимо кепські вірші, що він раз написав на мій бенефіс”.
Леся Українка, книга “З людської намови. Проза”
5. “Я ніяк не міг зрозуміти – співають дивовижні кольори чи так барвисто цвіте музика”.
Дмитро Кешеля, книга “Терен зацвів”
6. “Ніщо так не здружує хлопців, як добра бійка”.
Сергій Гридін, повість “Віраж”
7. “До чоловіків, які не брешуть після опівночі, варто приглядатися уважніше, навіть коли не дуже хочеться”.
Дар’я Тарасевич, збірка прози “Любов така”
Заглядаймо у словники і книгарні
У Міжнародний день рідної мови потішити себе чи своїх близьких новою книгою – чудова ідея. Не загубитися серед розмаїтих палітурок допоможе порада Катерини ФЕДОРЕНКО, директорки мережі книгарень “Є”:
«Складно дати універсальну пораду тим, хто обирає книжку в подарунок дорослому, бо це дуже індивідуально. Комусь до вподоби історія, хтось зрадіє томику віршів, наприклад, збірці “Триста поезій” Ліни Костенко.
Завжди хороший подарунок – біографічні видання. Нині світ захоплюється Стівом Джобсом, успіхом Ілона Маска чи Тоні Блера. Вдалий вибір – твори успішних, авторитетних письменників».