ФОРУМ ПРИРУЧЕНИХ СЛІВ: враження та спостереження

Форум видавців традиційно демонструє, чим живе (як виживає) видавнича галузь і розширює читацький простір. Далі – враження й спостереження, які назбирали за п’ять днів книгосвята.

Вівторок, 12 вересня. Форум офіційно буде відкрито завтра, а біля Палацу Потоцьких гамірно:  прибувають вантажівки з книгами та стендовими конструкціями. Видавці й організатори заклопотані, всі – в передчутті фестивалю.

Шанувальники нашої підліткової лінійки книг

Середа, 13 вересня. Локація Форуму схожа на філію раю для книголюбів. Тисячі видань, оригінальні  стенди, усміхнені розповіді про книжки. Перший день фестивалю трохи і спантеличив: вхід був тільки за запрошеннями, через що деякі видавництва навіть не встигли впоратися зі стендами. «Це було несподіванкою для нас. Ідея, запозичена в Книжкового Арсеналу, на мою думку, хибна», – роздумує Анатолій ІВЧЕНКО, директор і власник видавництва «Урбіно».

Нову підліткову повість Олени РИЖКО “Дівчина з міста” на Форумі зустріли дуже тепло.

Четвер, 14 вересня. Форум – це сотні подій в різних локаціях міста. «Львів без Форуму – вже не Львів», – каже Уляна ТАТУХ, координатор. У поглядах відвідувачів – легка розгубленість, вони снують між рядами книг, розриваються між читаннями, презентаціями й лекціями.

Працювати на Форумі і бути його відвідувачем – зовсім не одне й те саме. Поміж тим встигаємо поспілкуватися з колегами й обговорити видавничі тренди. «Опрацювання історії у вітальному аспекті, фронтальна робота з книгами нон-фікшн, фентезі й новий підхід до розуміння жінки та її ролі в суспільсті», – підсумовує Олексій ГЕДЕОНОВ із видавництва «Laurus». Трохи поговорили про підліткове книговидання. Анатолій ІВЧЕНКО – той, що директор «Урбіно»: «На Заході за останні п’ять років ринок підліткової літератури зріс на 400%, жоден сегмент не має таких показників. Я звернув увагу на це в 2010 році, коли заснував видавництво, особливо – на літературу для старших підлітків. В Україні часто плутають підліткову книгу і книгу, яку підліток може читати. У світі підлітковими називають книжки, в яких описано типові реалії їхнього життя: перше кохання і досвід сексуальних стосунків, конфлікти з батьками, проблеми в групі однолітків, у школі тощо. Якщо таких тем нема – це не підліткова література».

Спасибі команді організаторів та волонтерам, які допомагали швидко владнати різні питання. Наприклад, якщо в перший день Форуму на фризі стенду нас зазначили як харківське видавництво, то впродовж інших днів ми знову були київським. 🙂

Наші книги – твоя суперсила!

П’ятниця, 15 вересня.
Три наступні дні завжди найбільш насичені, відвідувачі приходять ледь не з відкриттям виставки. Серед їх уподобань – переважно нон-фікшн, художні й навчальні видання для дітей різного віку. Аудиторія орієнтована на пошук якісних книг. Чимало людей схвально відгукувалися про ідею фудкорту на території фестивалю.

Цього дня ми провели презентацію збірки «Любов така» у Львівському поліграфічному коледжі. Це той випадок, коли все про любов – і книги, і розмови. Вісім письменників відверто спілкувалися з гостями (а їх зібралась повна зала), книги розкупили за кілька хвилин, ще півгодини забрали автографи.

Субота-неділя, 16–17 вересня. Два драйвові дні, в які потроху закрадається сум, бо Форум от-от завершиться. Двадцять четвертий був жвавим. Волонтерка Таня трьома словами описує свої враження – «цікавий, складний, людний». За нашими спостереженнями, Форум уже не просто видавнича, а культурна подія. Бути тут – це вловлювати коливання культурного життя країни та близького закордоння. Організатори зробили добру рекламу – на афіші та банери ми натрапляли в найвіддаленіших закутках міста.

Автограф-сесія з Оксаною САЙКО

В останні дні Форуму наші автори провели майстер-клас «Як писати про і для підлітків у будь-якому віці» (очікуйте короткий конспект), була і презентація книги «Волоцюги» Оксани Сайко. Майстер-клас показав, як багато дітей і дорослих хочуть стати письменниками і вже стараються приручити слово.  Презентація переконала, що митець завжди намацує нерв суспільства, вживлює його в свої твори, а готове до цього суспільство чи ні – інше питання. Тут спадає на думку перешкоджання проведенню презентацій книг  Олени Герасим’юк та Лариси Денисенко. Якими не були б навколокнижкові збурення, очевидно одне – книга була і є цінністю, а на таких подіях, як львівський Форум видавців, можна побачити як розвиваютиься і книговидання, і суспільство.

Головне фото – прес-служба Форуму Видавців / LUFA / Vitaliy Hrabar

 

Поділитися: