Круто, коли під пильним читацьким оком опиняються сучасні книжки. Віталіна Макарик – журналістка, редакторка, букблогерка, а найперше – мама двох дітей прочитала всю нашу лінійку видань для підлітків та юнацтва, тож має що сказати.
“Ще кілька років тому читачі нарікали на те, що українські автори майже не пишуть для підлітків, а критики – на те, що ті, хто все-таки пише, уникають «складних» і сучасних тем. Нині ситуація виглядає дещо ліпше, великою мірою завдяки зусиллям окремих видавництв”, – коментує Віталіна.
Сергій ГРИДІН, “Не-ангел”
Олесь – безпроблемний підліток: не вбиває час у Мережі, не зависає сумнівних компаніях, натомість знаходить прихисток у книжках. Зате із батьком хлопець таки має проблеми. Той усе більше п’є, усе частіше дратується і все жорстокіше ставиться до сина і дружини. Коли мама потрапляє до лікарні, а життя з батьком стає зовсім нестерпним, хлопець починає бунтувати. Аж настільки, що йде з дому. А життя на вулиці, з її суворими законами й жорстким беззаконням, здатне зламати найстійкішу й найчистішу душу. Чи відшукає Олеся його янгол-охоронець, який допоможе повернутися до нормального життя?
Ця реалістична повість-без-прикрас про конфлікти в сім’ї, відчуття безвиході і відчайдушне бунтарство спонукає задуматися про складні речі. Але наприкінці читача неодмінно зустріне промінчик надії, який покаже, що з будь-якої ситуації можна знайти вихід.
Оля КУПРІЯН, “Солоні поцілунки”
Це історія про те, як в один день усі твої плани можуть полетіти шкереберть. І замість того, щоб почуватися зіркою – у червоній сукні й на підборах! – у свій День народження, отримувати ідеальні подарунки і провести романтичний вечір із коханим, ти ввечері плачеш у своїй кімнаті на самоті й мимохіть дізнаєшся, що твій тато йде жити до чужої тітки. Із Мілкою це стається в той день, коли їй виповнюється 14. А попереду – гаряче й аж ніяк не безтурботне літо, упродовж якого дівчинці доведеться навчитися справлятися зі своїми почуттями, ставити чиїсь потреби вище, ніж свої, допомагати й ділитися, а ще – цілуватися «по-французьки», обирати між потенційними бойфрендами й захищати від суспільного осуду подругу, яка через необачність і наївність втрапила в халепу.
Відверта й гостра, ця повість озвучує «незручні» теми, показує підлітків такими, якими вони є – з усіма цими гормонами, зухвалістю і юнацькою сексуальністю. І головне – говорить із ними їхньою ж мовою. А тому має всі шанси стати «подругою» для юних дівчат.
Ірина МАЦКО “Перехідний вік моєї мами”
У свої 13 Аля почувається недоладною незграбою, а рідні теж не додають їй «плюсиків» до самооцінки. Мама постійно робить зауваження, знаходить недоліки і випитує найменші дрібниці; тато, коли не сидить у комп’ютері, читає довжелезні нотації; бабуся й дідусь повчають із висоти свого життєвого досвіду й загалом усі поводяться з нею як із маленькою. Аліна ж уже не дитина – з нею відбувається стільки змін! Тут і фізичні трансформації, і перше кохання, і ревнощі, і цілий спектр інших «дорослих» почуттів та відчуттів. Дівчинці потрібен час, аби це все осмислити і прийняти.
Її мама в той час переживає свій перехідний вік, адже і їй доводиться усвідомити багато змін і навчитися з ними жити. Стосунки доньки-матері, болісний, але необхідний процес сепарації, гіперопіка й бажання вирватися з-під неї – усі ці теми, озвучені в книжці Ірини Мацко, роблять її цікавою і для дівчаток-підлітків, і для їхніх батьків (а особливо – мам).
Надя БІЛА, “Крута компанія”
Що таке «крутизна» – гламурні джинси й айфони чи алкоголь-сигарети-секс і позірна незалежність? Серед героїв цієї книжки – молодь, яка об’єднується в «круті» й запершою, і за другою ознакою компанії. Розумниці-відмінниці і стильні штучки тусуються з непевними хлопцями з неблагополучних родин, і на перетині цих двох світів народжується не лише кохання, а й уміння протистояти спокусам. Останнє, втім, вдається не всім.
Жвава, цікава, написана живою українською мовою на українських же реаліях, ця книга не лише відверто й без купюр говорить про речі, про які зазвичай не говорять із підлітками батьки, але і спокійно й без моралізаторства демонструє як «користь», так і «шкоду» «крутих компаній». Пропонуючи читачам самотужки робити висновки.
Сергій ГРИДІН “Відчайдушні”
Коли ти вже достатньо дорослий, аби мати серйозні плани на майбутнє й по-новому дивитися на друзів протилежної статі, але ще достатньо дитина, щоби вірити в дитячі забобони і страшилки й у те, що в житті є місце для магії, твої літні канікули мають усі шанси перетворитися на незабутню пригоду. А коли вас таких аж четверо збирається в бабусиному селі, де почалися таємничі зникнення дітей, то ви точно не зможете лишитися осторонь і не спробувати у всьому розібратися. Ось і Дмитро, Паша, Андрій і Катрін, озброївшись пістолетом, який стріляє холостими, і дедукцією, що працює трохи гірше, ніж у Шерлока Холмса, беруть слід, який заводить їх у різні нетрища, але в підсумку таки допомагає розплутати злочин.
Сергію Гридіну вдався цікавий, динамічний підлітковий детектив, багатий на яскраві епізоди, колоритні сцени і смішні конфузи. Тему дорослішання автор теж не оминув, але на перший план вивів не рефлексії, а веселий сільський екшн. І так, обережно: під час читання можливі неконтрольовані вибухи сміху. 🙂
Марія МОРОЗЕНКО “Я закохалася”
Ця історія теж розпочинається з літніх канікул у бабусиному селі, на цій території безтурботного дитинства, де Віра з Ваською (однокласники-сусіди) влаштовують по-Нестайківськи веселі пригоди. Але з поверненням до міста на них чекають усі спокуси й підступи підліткового віку. Віра закохується в «новенького», симпатичного й зухвалого, але не дуже порядного «мажора». І натомість не помічає відданого й щирого «лицаря» Ваську. Аж поки після неприємні події не відкривають їй на те, хто є хто.
До слова, драматичні події, які розгортаються у повісті, зачіпають не лише цей любовний трикутник, але й увесь клас, у якому навчаються герої. І після розв’язки особливо напруженої ситуації стане зрозуміло, що ці діти вже не будуть такими, як раніше. «Я закохалася» – це не просто підліткова лав-сторі, а історія дорослішання цілого класу. Тож вона може торкнутися всіх юних читачів – навіть тих, кого ще досі не спіткало перше кохання.
Оксана САЙКО “Птахи завжи повертаються”
Мабуть, найважча книжка з усієї серії. Можливо, тому що в ній не йдеться про звичайні підліткові проблеми, пов’язані з дорослішанням, і навіть (точніше – не лише) про бідність, алкоголізм, смерть та інші досі табуйовані в українському дитліті речі. Ця повість – про те, як тягар дорослих проблем звалюється на плечі ще зовсім юній дівчині, про місце у світі, яке так важко знайти, про божевільних і «здорових» і про те, з якими із них почуваєшся в більшій безпеці. Це історія про 17-річну Оленку, яка одного дня прокидається в божевільні і спершу не може згадати, як туди потрапила. Оленчині сусіди з лікарні – особи, звісно, дивні, але якісь такі добрі і світлі. Вони всім серцем прихиляються до щирої дівчини. Але ж десь там, за брамою, її чекає «нормальне» життя? Та потім страшні спогади наздоганяють Оленку – а разом із ними й розуміння того, що зовнішній світ негостинний, у ньому вона нікому не потрібна.
І, хоч ця повість на перший погляд видається депресивною й похмурою, зрештою вона обнадіює. Адже читач разом із героїнею розуміє: як би паскудно тобі не було, головне — для себе з’ясувати, де ти почуваєшся найліпше й найпотрібніше й чим тобі займатися найбільше хочеться. І рухатися в тому напрямку, забивши на умовності.
Олена РИЖКО “Дівчина з міста”
Чим менше місто – тим більша в ньому «сантабарбара». У цьому сповна переконується героїня повісті Олени Рижко Тіна, яку з великого міста відправляють пожити до бабці в село. Дівчина не те щоби надто засмучується з цього приводу – із мамою давно нема тісного контакту. Але за друзями трохи сумує. Та незабаром виявиться, що пристрасті у звичайній сільській школі вирують не гірші, ніж у голлівудських молодіжних фільмах – тут тобі й самопроголошені королеви (аж дві на клас!), і їхня «свита», і боротьба за вплив і хлопців, і різні підступні вчинки, аби скомпрометувати суперниць. Тіна не лише буде втягнена у всі ці інтриги, а й активно долучиться до життя класу й допомагатиме з підготовкою до конкурсу. А ще – знайде справжнє кохання. І так боятиметься його втратити, що ризикуватиме життям.
«Дівчина з міста» – це дуже «дівчача» (у хорошому сенсі!) і відверта книжка. Озвучуючи дуже інтимні моменти, авторка лишається в межах пристойності. А головне, зосереджується не стільки на фізіологічних аспектах стосунків між хлопцями й дівчатами, скільки на очікуваннях, почуттях і всій отій «магії»,яка за ними стоїть.
Збірка оповідань “Така любов”
Вісім оповідань, які увійшли до цієї збірки, ввібрали в себе все те найпотаємніше, чим живуть підлітки: від зовсім безневинних перших стосунків, розпачу, коли «кохання твого життя», з яким ви провели всього два тижні, «зрадило» тебе, й до сексу, наркотиків, ранньої вагітності й насильства в сім’ї. Відтак, у книзі читач знайде й ніжні послання, і легку еротику, і глибокі моральні дилеми, від способу розв’язання яких залежить те, як далі поверне життя. Але головне, що об’єднує всі оповідання – така різна любов.
У збірці ви зустрінете як тексти вже знайомих за серією авторів – Сергія Гридіна, Надії Біли, Ірини Мацко, Марії Морозенко, так і відкриєте для себе нових підліткових письменників.
Василь ТЕРЕМКО “16 весна”
Футбол, дівчата і війна — це те, що особливо хвилює, коли тобі 16 і твої гормони розбрунькуються, як листочки на деревах, а сам ти ще такий наївний і зелений, як молоденька трава на шкільному стадіоні. Центральний персонаж повісті Василя Теремка Артик переймається й першим, і другим, і третім. Але бажання потрапити в класну команду й будь-що виграти у футбольному матчі поступається перед муками кохання, а світлий образ такої жаданої дівчини розчиняється перед страхом не побачити більше тата, який воює на сході.
Спершу здавалося, що Василь Теремко досліджуватиме підліткові бажання і страхи в середовищі одного колективу, але вже за кількадесят сторінок вимальовується «любовний трикутник», у якому, окрім згаданого вже Артика, опиняться неприступна красуня з вразливим серцем Ілона й «мажор»-бунтар Колька. Конфлікти і примирення, небезпеки і способи їх уникнути, втечі й повернення. Додайте до цього актуальні теми – такі як вплив АТО на життя пересічних підлітків, й отримаєте непересічну книжку від непересічного автора. Адже Василь Теремко – не просто письменник, а й видавець, й «16 весна» стала його дебютом у підлітковій літературі.
Фото на обкладинці – блог Yakaboo