КОНСПЕКТ: «Як писати про і для підлітків у будь-якому віці»

Треба мати пристрій телепорту, плащ-невидимку і машину часу, щоб встигнути все на Форумі видавців. Цьогоріч організатори підготували близько 900 подій! Тому ось короткий конспект із майстер-класу від авторів «Видавничого центру «Академія» в львівській обласній бібліотеці.

Чистий аркуш, кава, кіт

«Відкриваєте блокнот чи створюєте новий документ і починаєте. Без сумнівів і страху. Запишіть всі ідеї, що спадають на думку. Можливо, з якоїсь постане класний сюжет, інші пригодяться для іншого твору, а зайве просто відсіється», – радить Олена РИЖКО, авторка повісті «Дівчина з міста».

«У момент, коли надумаєте писати, вам обов’язково захочеться випити кави, погратися з котом, прибрати в кімнаті, зайнятися будь-якими дрібницями, які відволікають. У мене теж так буває, тому важливо вчасно виявити це і всістися за роботу. Вам сподобається!», – жартівливо про серйозне каже Сергій ГРИДІН, автор багатьох книг, які давно полюбилися і юним читачам, і їхнім батькам.

Все має бути по-справжньому, навіть якщо без кохання

Літературознавиця Тетяна КАЧАК дає слушну пораду: «Читачу не цікаві «вичищені», правильні герої. Персонажі мають бути справжніми, говорити відповідною їм мовою. Якщо, наприклад, ви пишете про хлопця-підлітка, послухайте, як спілкуються його однолітки, які мовні «фішки» використовують». І про головне, звісно: «Ви самі вирішуєте, якими їм бути у вашій книжці».

«Якщо ви підліток – станьте перед дзеркалом і роздивіться себе. Визначте, що вам подобається, а що ні, що вас хвилює чи тішить. Ви маєте прожити життя героїв, про яких пишете, наче своє. Дорослі, які мають дітей – вам теж пощастило – вони можуть стати хорошими прототипами, а їхні історії – сюжетною основою. Тільки встигайте за ними спостерігати, дізнаватися і розгортати розповідь», – радить тернопільська письменниця Ірина МАЦКО.

Два в одному – це не про каву, а про приємне з корисним

Майстер-клас вийшов динамічним, бо в його аудиторії були як підлітки, так і дорослі, які вже пробують себе в письмі. Ось ще кілька відповідей на запитання залу, які можуть стати в нагоді:

  • обсягові тексти складаються з багатьох маленьких частин. Пишіть потроху і бажано регулярно. Творче натхнення – прекрасна річ, але чекати його інколи доводиться довго;
  • крутим підлітковим письменником можна стати і в 16, і 46. Головне – цікавий текст. Подавайте свої твори на різні літконкурси – так отримаєте мотивацію, фітбек від професіоналів, ваше ім’я будуть знати. Якщо відчуваєте, що текст визрів, надсилайте його у видавництва. Тільки спершу з’ясуйте, яке з них найбільше підходить вам;

  • знайдіть фокус-групу – людей, які уособлюватимуть читачів вашого твору. Бажано, щоб це були не тільки мама і ваша дівчина чи хлопець, для яких ви й без того геній. Хороший варіант – соцмережі. Пости хоч раз писали всі, тому викласти уривок тексту і побачити реакцію потенційного читача буде дуже корисно;
  • що більше читаєте, то більший ваш словниковий запас. Читайте вголос твори відомих письменників і свої – це хороший спосіб відчути мову «на смак», інтуїтивно вловити настрій тексту;
  • Сміливо порушуйте проблеми. З цього і складається література, яка захоплює підлітків!
Поділитися: