«ЛІТЕРАТУРНА КАВАЛЄРКА», або Як КВК буває книжковим

Там, де книжковий Амур влучає в серця юних кавалерів і дам, потрібно шукати сліди проекту «Літературна кавалєрка». Чому  його так названо і що зробило  саме таким, розмірковує авторка ідеї й організаторка її втілення – Тетяна КАЧАК, яка викладає у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. Будьте обережні: супергероїня рубрики «#люди книги» поширює любов до книг і читання!

“Літературна кавалєрка” – свіжий погляд на те, якою може бути презентація підліткових книг і їх авторів. Це – версія КВК?

«Літературна кавалєрка» відбувається у форматі КВК-презентації книг, їхніх авторів і тих, хто любить літературу, спостережливо і вдумливо читає. Її учасники – учні, студенти, – виявляючи креативне й аналітичне мислення, реалізовують і свою оригінальність. Там панує дуже крута атмосфера, яку створюють гравці, їх консультанти (вчителі) і присутні в залі. Багатьом учасникам команд допомагають їхні батьки. Завдяки цьому «Літературна кавалєрка» – простір для найнесподіваніших творчих ідей, маневрів і самопредставлення юних талантів.

Команда учасників гри в Івано-Франківську

Цей проект – спроба зацікавити підлітків, молодь сучасною книгою, показати, що читати – круто і модно. Він – хороший стимул розвиватися, розширювати кругозір, рости творчо й особистісно.

«Літературна кавалєрка» приживається і в інших містах.

Стартувала вона восени минулого року в Івано-Франківську з класними книжками про і для підлітків від Сергія Гридіна, Ольги Купріян та Ірини Мацко. Там змагалися студенти та школярі, що додавало особливого драйву, бо поправки на вік не було. Вийшло справді завзято й цікаво: креативні номери-презентації, перформенси, буктрейлери. Учасники були навдивовиж сміливі й розкуті, невимушено спілкувалися з авторами книг, дивували своєю творчістю.

Перша «Літературна кавалєрка» стала культурним вибухом, чому посприяла потужна підтримка місцевих ЗМІ.

Учасник гри в Івано-Франківську

Відеосюжет місцевого телебачення можна переглянути тут.

Весною цього року наш почин підхопили в Дрогобичі завдяки старанням Оксани Рудавської, яка очолює громадську організацію «Родовід». Тамтешні учасники гри також взяли підліткові книги ВЦ «Академія. Змагалися учні шкіл і гімназії –  вдалося їм справді «по-дорослому»! Видно було велику працю, вкладену в дітей, і їхні талановиті старання.

“Літературна кавалєрка” в Дрогобичі

 

Фінальну гру плануємо на жовтень в Івано-Франківську. В центрі її також буде підліткова тема – з «Відчайдушними» Сергія Гридіна та «Я закохалася» Марії Морозенко. А весною будуть нові «Літературні кавалєрки», вже з новими учасниками.

 Із Ваших слів можна зробити висновок про зацікавленість українською підлітковою літературою?

Студенти й учні із задоволенням прочитали запропоновані повісті. Це активізувало їхній інтерес не тільки до української, а й перекладної літератури для підлітків. Проект надихає на активне читання, дає досвід нетрадиційної роботи з книгою і текстом, змінює уявлення про книжку, літературний простір і поведінку в ньому. Запропоновані для гри твори – не спонтанний вибір: всі вони допомагають розуміти світ, людину, яка росте, і формують превентивний досвід. У цьому переконують вже й учасники «Літературної кавалєрки».

Гра стає креативнішою і динамічнішою. Ускладнюється її сценарій. Це вимагає більших фінансових затрат (подарунки переможцям, оплата дороги авторам і книг для бібліотек), тому для її розвитку змушені шукати спонсорів. Зупинитися вже не зможемо, бо нам повірили і переконалися, що «Літературна кавалєрка» – культурне середовище, в якому цікаво себе випробувати і побачити, що і як уміють такі ж як ти.

Поділитися: