ЛЮДИ КНИГИ: Валентина Ведровська

Людьми, які популяризують книгу, рухає велика ідея, часто все тримається на їхньому ентузіазмі. Вони – цікаві, креативні й невтомні.

Валентину Ведровську – голову правління благодійного фонду «Українська Галицька Фундація» – на Дитячому Форумі називали Книжковою феєю. І тому, що впродовж усіх днів «Космовізії – 2017» багато дітей мали червоні купончики з написом «Хочу книжку!». Чимось вони були схожі на зграйки горобців – налітали на стенди видавництв, довго перемовлялися й зацікавлено гортали книжки. А потім казали: «Все, обрали, біжіть знайдіть нашу Фею!». Ми Книжкову фею теж знайшли і, наскільки вдалося, розпитали.

Як воно – бути Книжковою феєю, і яка в неї супермісія?

На Дитячому форумі я встигла стати Книжковою феєю (всміхається), але за мною – велика команда – «Українська Галицької Фундація». Ми беремо участь у фестивалі втретє. Привозимо дітей соціально незахищених категорій з усієї області, оплачуємо їм дорогу, харчування, забезпечуємо супровід і купуємо книги.

А почалося все з моєї «божевільної» ідеї. Суть у тому, що Форум видавців забезпечує вільний вхід  дітям певних категорій (сиротам, позбавленим батьківського піклування, малозабезпеченим, з багатодітних сімей або чиї батьки – учасники АТО, дітям із обмеженими фізичними можливостями). Я подумала: так, діти мають змогу вільного відвідувати програми Форуму, але як вони доберуться до нього, як забезпечать свої елементарні потреби впродовж дня? Особливо, якщо це стосується дітей з сіл, для яких така програма є ще більш цікавою, корисною і, навіть, необхідною. Так і народилася ідея допомогти їм. У 2015 році ми привезли 160 дітей, торік – 460, тепер – майже 600.

Діти, які приїхали на Дитячий Форум 2017. Юні читачі книжкам дуже тішаться.

За Вашими спостереженнями,  інтерес дітей до книги зростає?

Мені дуже подобається, коли діти  справді активно читають. Коли навідую їх, вони розказують, що читали, з ким обмінювалися книгами, запам’ятовують видавців, у яких їх придбали. Помітно постійний розвиток художнього смаку – вони обирають все якіснішу літературу.

На форумі багато дітей із купончиками «Хочу книжку!»…

Раніше не було ні табличок, ні купончиків. Була я одна і море дітей. Цьогоріч тут з двома помічницями, яких діти так і називають – Помічниці феї (усміхається). Видаємо дітям купончики з фіксованою вартістю, яку вони можуть обміняти в нас на обрану книгу. Тут слід згадати, що «свою» книгу кожен шукає самостійно! Якщо хтось обирає дешевше видання,  інший може скористатися такою «рештою» і купити дорожче. Є діти, які гуртуються і починають домовлятися про це, як «бізнесмени». І тут відкривається ще одна ціль такої ініціативи – максимальна соціалізація, розвиток комунікативних навичок, самостійності та вміння домовлятися.

Книжкова фея часто прибігала до нашого стенду. 🙂

Чи підтримують Вашу ініціативу  підприємці, установи та організації?

З нами працює компанія «Innocode», яка допомогла коштами для перепусток; «Галицька здоба» забезпечила випічкою на кілька днів; Департамент освіти і науки облдержадміністрації  посприяв харчуванню дітей в їдальні Львівського національного університету Івана Франка.

Плануєте розширювати свою діяльність?

Це не профільна наша діяльність, а один із проектів. Він важливий особисто для мене, бо наш фонд «почався» з цієї ініціативи на Форумі. А потім багато людей перейнялися цією ідеєю і стали приєднуватися до справи.

Профільна діяльність фонду «Українська Галицька Фундація» – деінституалізація: ми робимо все для реформування інтернатних закладів. Хочемо, щоб такого поняття як «інтернат» взагалі не було. Натомість пропонуємо створювати на місцях послуги для підтримки дітей та сімей. Почали активну діяльність на Львівщині, де ініціюємо старт реформи інституційного догляду та виховання дітей на рівні області. Пізніше, коли стане зрозумілим алгоритм дії, можна буде впроваджувати ідею в інших областях.

Можливо, серед дітей, яким купуєте книги, росте майбутній письменник.

Буду щаслива, якщо хоч частина дітей, з якими займаємось, зможуть вирватися з бідності й інших негараздів. Це вважатимемо найбільшим успіхом, яку б професію вони не обрали. А якщо хтось стане письменником – то це ж просто фантастично (всміхається)!

 

Поділитися: