Надя Біла: зв’язок нормальний

Рівно годину тривав телеміст між авторкою повісті «Крута компанія» Надею БІЛОЮ, видавцями-першокурсниками Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка і студентами Прикарпатського національного педагогічного університету імені Василя Стефаника. Ділимося враженнями.

Василь ТЕРЕМКО, директор ВЦ “Академія”: Здогад підтвердився – Надя Біла справді чарівна. Вільна і легка у слові. Невимушено відверта. Органічна у всьому, як і її «Крута компанія».
З першого абзацу повість взяла, бо в нас так не пишуть. Її герої – наче вирізані з життя. Все в повісті дуже просто, мов підглянуто, підслухано й зіскановано, а спробуй так напиши. А ще – вгадай, де там талант, досвід життя і спостережень чи робота уяви авторки. Можна б і не мучитися цим, бо головне – факт літератури, обійти який ніяк. А все, що поза книжкою, – інші історії.


Під час телемосту виявилися розриви в мисленні людей, які тут, і які там. Вони і задали її характер, відтіснивши за межі майже все, чим цікава «Крута компанія». І все-таки вона принесла дуже багато.

Студенти-видавці КНУ ім. Тараса Шевченка


Найсильніше враження: Надя мислить у розмові, як і пише. І через океан від неї б’є світла енергія, як і її усмішка. Її цікаво слухати і бачити.
А потім було, можливо, найживіше заняття з нашим першим курсом. Десь далеко опинилися програма, методика і щезла дистанція між нами. Ми інакше вже спілкувалися – про «Круту компанію» і її авторку. Про видавництво, авторів і книги. Про життя і про себе. Про те, що важливо тепер.
Багато чого не встигли і не зуміли сказати. Наговорили і зайвого. Ніхто не отримав оцінки. І було відчуття, що то – розмова колег.
Не знаю, яким вважати цей день. І що підказував сон напередодні. Що насправді думають студенти. Але та година точно щось змінила. Невідомо – тільки в мені чи і в них.

Тетяна КАЧАК, доцент Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника: Ідея літературного телемосту як формату презентації повісті «Крута компанія» Наді Білої зринула відразу, як тільки у ВЦ «Академія» вийшла книжка. Повість репрезентує молодіжну хард-реалістичну прозу і руйнує стереотипні уявлення про те, що література має будуватися виключно на «романтизації дійсності».

Тетяна Качак (у першому ряду справа) разом зі своїми студентами

Василь Теремко, директор ВЦ “Академія”, цікаво прокоментував роботу з Автором, відкрив маленькі таємниці редагування та підготовки до друку повісті «Крута компанія». Така розмова інтригує не менше, ніж спілкування з письменником, і теж наближує Текст до Читача.

Надя Біла вразила справжністю, щирістю, відвертістю, емоціями і вмінням цікаво розставити акценти і бути собою.

Телеміст дав змогу читачам «Крутої компанії» – студентам різних вишів бути почутими: проаналізувати різні рецепції повісті, задати письменниці та видавцю запитання, відповіді на які не дав текст, дискутувати. Таке спілкування розширює уявлення про людей, літературу і світ, вкотре переконуючи, що ЧИТАТИ – це КРУТО.

Поділитися: