Слово «це» – маленьке сполучення літер, за яким великі сумніви і потаємні страхи, що живуть всередині кожної дівчини, незалежно від того, чотирнадцять їй чи двадцять чотири. Приручити його непросто, але можливо. Тому серія освітніх івентів #girlсвіт, організована «Академією» та сайтом «Каралєвна», стартувала зустріччю «Давайте поговоримо про «це»: страх, сім’я, сміливість».
Неформальна та відверта розмова допомогла зрозуміти, що ж дівчата зазвичай ховають за словом «це» і як їм вдається справлятися зі своїми страхами і сумнівами.
1. Несприйняття суспільством особистого вибору. «Цим ти собі на життя не заробиш», «коли про сім’ю почнеш думати?», «як – така гарна і досі сама?» – такі життєві сентенції чула чи не кожна дівчина. Зберегти свої позиції в такій словесній атаці можна або відстоюванням позиції, або ігноруванням. Прийняти той факт, що успішність дівчини як особистості не визначає наявність у неї стабільних стосунків, представникам старшого покоління все ще складно.
2. Страх не виправдати очікувань близьких людей та керівництва. Це біг із перешкодами і постійне стрибання вище голови. Не завжди вдається бути хорошою донькою, сестрою чи мамою, бо реальність трохи відрізняється від красивих сюжетів кіно. А професійна діяльність, буває, перетворюється на справжнє поле битви із собою і колегами. Окрім доведеного факту, що дівчата, виконуючи такі ж професійні обов’язки, як чоловіки, отримують меншу фінансову винагороду, часто вони бояться припуститися помилок, відчувають тривогу й сумніви в собі, якщо роботодавець ніяк не відгукується про їхню роботу.
3.Творчість –це несерйозно. Дівчата часто наражаються на критику їхньої творчості. «Непогано, але це ще нічого не значить, це несерйозно», – відреагувала мама письменниці Олександри Грищенко, яка, будучи студенткою, дебютувала в літературі відвертою повістю з напруженим сюжетом «Зустрічей більше не буде» (збірка «Любов така»). Стосунки з рідними – окремий розділ «це», особливо у підлітковому віці.
4. Бути собою, бути красивою. «У цьому шумному сучасному світі так важливо чути свій тихий внутрішній голос», – переконує Слава Світова, співорганізаторка проекту, письменниця, коуч зі словесної майстерності. Залишатися собою і бути красивою – синоніми, але деякі дівчата, піддаючись культурним віянням та стереотипам, досі не можуть спокійно це прийняти.
5. Страх/сумнів/ вписати потрібне. Ми схожі і різні водночас, тому цей пункт – про особисті історії, маленьких приватних демонів, що завжди чатують і потребують уваги. Небажання чи неготовність дівчат проговорювати такі питання – часто спричинена проблемою довіри до співрозмовника чи неготовністю видатися не такою.
Коротко про те, як зберігати спокій і дівочу суперсилу
Книги. Література – багатовимірний простір, у якому можна отримувати інтелектуальну і естетичну енергію, проживати різні досвіди в тілі ліричного героя. Книги – завжди спосіб підглянути за іншим і знайти себе, а процес читання часто зумовлює терапевтичний ефект. Тому проект #girlсвіт має книжкову основу, а порушені письменниками проблеми стають актуальними темами для розмов.
Дихання, медитації, зміна сценаріїв. Тіло миттєво реагує на все, що відбувається з нами ззовні та всередині. І один із найдієвіших способів втихомирити страх – зосереджено дихати. Практики дихання та медитації вчать розуміти, дослухатися до себе і швидше опанувати емоції в стресових ситуаціях. А оскільки дівчатам властиво «накручувати» себе, то навчитися «програвати» («відпрацьовувати») тривожні і страшні сценарії з позитивним фіналом – теж корисний навик.
Рефлексія. Дівчата, говоріть! І вас почують, побачать, зрозуміють. Мистецтво, література, громадська діяльність тощо – території, де можна висловити думку і заявити про свою позицію.
P.S. Наступний івент відбудеться в березні за участі письменниці Олі Купріян, авторки повісті «Солоні поцілунки». Стежте за новинами.