Проект #girlсвіт: книжки і дівочі розмови

Слово «це» – маленьке сполучення літер, за яким великі сумніви і потаємні страхи, що живуть всередині кожної дівчини, незалежно від того, чотирнадцять їй чи двадцять чотири. Приручити його непросто, але можливо. Тому серія освітніх івентів #girlсвіт, організована «Академією» та сайтом «Каралєвна», стартувала зустріччю «Давайте поговоримо про «це»: страх, сім’я, сміливість».

Неформальна та відверта розмова допомогла зрозуміти, що ж дівчата зазвичай ховають за словом «це» і як їм вдається справлятися зі своїми страхами і сумнівами.

Альона Райда, знавець слов’янської міфології та світогляду древніх слов’ян, рунолог, розповіла про символіку емоцій та їх розуміння предками

1. Несприйняття суспільством особистого вибору. «Цим ти собі на життя не заробиш», «коли про сім’ю почнеш думати?», «як – така гарна і досі сама?» – такі життєві сентенції чула чи не кожна дівчина. Зберегти свої позиції в такій словесній атаці можна або відстоюванням позиції, або ігноруванням. Прийняти той факт, що успішність дівчини як особистості не визначає наявність у неї стабільних стосунків, представникам старшого покоління все ще складно.

2. Страх не виправдати очікувань близьких людей та керівництва. Це біг із перешкодами і постійне стрибання вище голови. Не завжди вдається бути хорошою донькою, сестрою чи мамою, бо реальність трохи відрізняється від красивих сюжетів кіно. А професійна діяльність, буває, перетворюється на справжнє поле битви із собою і колегами. Окрім доведеного факту, що дівчата, виконуючи такі ж професійні обов’язки, як чоловіки, отримують меншу фінансову винагороду, часто вони бояться припуститися помилок, відчувають тривогу й сумніви в собі, якщо роботодавець ніяк не відгукується про їхню роботу.

3.Творчість –це несерйозно. Дівчата часто наражаються на критику їхньої творчості. «Непогано, але це ще нічого не значить, це несерйозно», – відреагувала мама письменниці Олександри Грищенко, яка, будучи студенткою, дебютувала в літературі відвертою повістю з напруженим сюжетом «Зустрічей більше не буде» (збірка «Любов така»). Стосунки з рідними – окремий розділ «це», особливо у підлітковому віці.

Письменниця Олександра Грищенко не тільки ділилася особистим, а й уперше читала фрагменти своєї повісті для публіки


4. Бути собою, бути красивою. «У цьому шумному сучасному світі так важливо чути свій тихий внутрішній голос», – переконує Слава Світова, співорганізаторка проекту, письменниця, коуч зі словесної майстерності. Залишатися собою і бути красивою – синоніми, але деякі дівчата, піддаючись культурним віянням та стереотипам, досі не можуть спокійно це прийняти.

5. Страх/сумнів/ вписати потрібне. Ми схожі і різні водночас, тому цей пункт – про особисті історії, маленьких приватних демонів, що завжди чатують і потребують уваги. Небажання чи неготовність дівчат проговорювати такі питання – часто спричинена проблемою довіри до співрозмовника чи неготовністю видатися не такою.

Дискусія набула жвавості завдяки Наталі Марченко. Вона одна з авторів книги “Любов така” (оповідання “Патологічно зрячі”)


Коротко про те, як зберігати спокій і дівочу суперсилу

Книги. Література – багатовимірний простір, у якому можна отримувати інтелектуальну і естетичну енергію, проживати різні досвіди в тілі ліричного героя. Книги – завжди спосіб підглянути за іншим і знайти себе, а процес читання часто зумовлює терапевтичний ефект. Тому проект #girlсвіт має книжкову основу, а порушені  письменниками проблеми стають актуальними темами для розмов.

Книжковою основою першої розмови – дві прозові збірки з промовистими назвами

Дихання, медитації, зміна сценаріїв. Тіло миттєво реагує на все, що відбувається з нами ззовні та всередині. І один із найдієвіших способів втихомирити страх – зосереджено дихати. Практики дихання та медитації вчать розуміти, дослухатися до себе і швидше опанувати емоції в стресових ситуаціях. А оскільки дівчатам властиво «накручувати» себе, то навчитися «програвати» («відпрацьовувати») тривожні і страшні сценарії з позитивним фіналом – теж корисний навик.

Рефлексія. Дівчата, говоріть! І вас почують, побачать, зрозуміють. Мистецтво, література, громадська діяльність тощо – території, де можна висловити думку і заявити про свою позицію.

P.S. Наступний івент відбудеться в березні за участі письменниці Олі Купріян, авторки повісті «Солоні поцілунки». Стежте за новинами.

Поділитися: