Зовнішність, прийняття себе і булінг – теми, які обговорювали на шостому івенті проекту #girlсвіт. Книгоосновою була підліткова повість «Пампуха» Алевтіни Шавлач. Головній героїні доводиться справлятися з цькуванням через її зовнішність. Тож спеціальною гостею стала Тася Котьолкіна, учасниця проекту «Модель XL», яка із власного досвіду знає, що це і як його зупинити.

Переглянути стереотипи і словник
Людям складно розпрощатися зі стереотипами. Пишнотілі дівчата майже завжди є об’єктом глузування з боку однолітків. Так з’являється букет комплексів, сумнівів, страхів, іноді на все життя. Важливо розуміти, що на зовнішність впливають не лише культура харчування, а й спадковість, фізичне й емоційне здоров’я. І якщо зовнішність дівчини не відповідає придуманим кимось параметрам – це зовсім не привід її ображати.
«Чимало людей не вміють тримати свою думку при собі. Просто на вулиці можуть підійти і сказати: «Ти чого така жирна?», – розповідають подруги Тасі Котьолкіної, активістки бодіпозитивного руху. «Я полюбила себе такою і не зважаю на такі репліки. Мені подобається бути в своєму тілі, і це зовсім не означає, що я не працюю над собою», – додає Тася, спеціальна гостя тусовки.

«Комусь завжди буде щось у тобі не подобатися. Я ще змалку дуже худа, і це було постійним приводом для дружніх підколок», – ділиться досвідом письменниця Алевтіна Шавлач.
Булінг: давня історія на новий лад
Цькування в різних проявах існувало завжди. Жертвами й учасниками частіше стають діти, проте і дорослі – не виняток. «Пампуха» Алевтіни Шавлач – спроба говорити про це завдяки і з допомогою художньої літератури. «Першу версію повісті неодноразово правили. Мені казали «це жорстоко», «занадто», «тут треба делікатніше», – розповідає письменниця про роботу над книжкою. «Ми вагалися з назвою, змінили дизайн палітурки. Перечитавши книжку зараз, думаю, що зробила свою героїню аж надто терплячою», – додає Алевтіна.
«Хотілося сховатися від усіх. Стати непомітною», – відверто розповіла свою історію одна з учасниць дівочої тусовки, яка в шкільні роки була жертвою булінгу. «Вирішила, якщо зовнішність – не моя перевага, то буду завойовувати світ розумом», – додала інша.
Суспільство, на жаль, іще не цілком толерує право людини виглядати так, якою вона є. Ускладнюють ситуацію і нові форми цькування – кібербулінг. Шантаж у соцмережах, поширення фейкової інформації, образливі коментарі, – про це можна прочитати чи не в кожній сучасній підлітковій книжці.
Письменниця, яка мала досвід вчителювання розповіла: «Свідками булінгу найчастіше є вчителі. Багато з них не втручаються в ситуацію, тим самим стаючи на бік кривдників. А навіть одна відверта розмова з дітьми може все зупинити».

Підтримка, творчість, рух у напрямі страху
Кілька порад про те, як не стати жертвою булінгу й навчитися примайти себе:
1. Кожна людина унікальна. Незалежно від ваги, соціального статусу, вподобань. Розвивайте себе в тому, до чого лежить душа. Не дайте страху зупинити вас на шляху до мрії. Фразу «а що про мене подумають інші?» уявно виділіть і натисніть клавішу «delete».
2. Мовчання – золото, але не в ситуації постійного морального тиску. Поговоріть про це з близькими людьми чи психологом. Батькам варто не обмежуватися звичним «ну що там у школі, все норм?» і бути уважнішими до своїх слів. Яскрава історія Ірини Юрченко, інстабукблогерки: «Коли малою показала бабусі свій малюнок і сказала, що хочу стати художницею, вона відповіла: «Так для цього талант треба!».
3. Знайдіть однодумців. Це найкраща підтримка і мотивація розвиватися. Сміливість і завзятість допоможуть досягти результатів, розвинути емоційний інтелект, заявити про себе як про сильну і впевнену особистість.
4. Дослухайтеся до себе. Універсальних рецептів на всі випадки життя немає, і це краще сприймати як виклик, шанс стати таким, як хочеться.
5. Читайте. Література завжди дає підказки і втихомирює емоційні шторми.
P.S. За світлини дякуємо Кирилові Хованському.