Солодке і солоне: як жити в перехідному віці

Повість «Солоні поцілунки» стала хорошою книгоосновою для чергової дівочої тусовки проекту  #girlсвіт.  Тож “Солодке / солоне: як жити в перехідному віці” була зустріччю з письменницею Олею Купріян і підлітковим психологом, гештальт-терапевтом Марією Макухою. Ось короткий конспект того, про що говорять дівчата в книжках і на тусовках.

«Можна простежити, якою була авторка у свої підліткові роки, а також провести паралелі з сучасними дітьми», – ділиться враженнями про книгу Марія Макуха, – «тож книга Олі Купріян – класна історія, де можна придивитися до особливостей підлітків і типові ситуації, в які вони втрапляють».

Сучасним дітям не завжди солодко

«Як думаєш, що тебе чекає через три-чотири роки?», – запитуємо десятирічну дівчинку з великим читацьким досвідом.
«Більше обов’язків», – не задумуючись, відповідає вона.

І це підтверджує Марія Макуха: нинішні діти справді дуже завантажені – школа, секції, гуртки, домашні обов’язки. Покладена на них відповідальність посилюється, тож вони потребують і підтримки з боку дорослих, і більше свободи. Це часто є основною проблемою конфлікту, коли дитина «бунтує».

Спілкування – ключ взаєморозуміння

«Я регулярно «губилася». Втікала з дому до своєї подружки і дивувалася, чому батьки не можуть зрозуміти, що «пропадаю» я не десь на вулиці, а в неї. Мені подобалося з нею спілкуватися», – розповідає Оля Купріян, проводячи паралелі з головними героями книжки, які наважувались на справжні серйозні втечі. Це ще одна підказка: довірливі стосунки батьків і дітей запобігають багатьом труднощам, і не лише в перехідному періоді. Звісно, підліток матиме свої секрети (хто ж їх не мав?), але відчуватиме, що його підтримують і розуміють, а не тільки критикують і відмахуються словами «ось коли ти виростеш».

«Тому підліткова література справді дуже цінна, бо не про все й одразу наважуються говорити в сім’ї. А тут прочитав книжку – і вже розумієш, що все це звалюється не тільки на твою голову», – доходимо до спільного висновку з дівчатами.

Так, це вікове, і це нормально

«У підлітковому віці формується не тільки тіло, а й мозок дитини. Окремі його частини функціонують дуже активно, впливаючи на поведінку і на сприйняття себе», – пояснює Марія Макуха. Тому всі дівчата, які пережили підліткові тривоги, погодились, що тоді мало собі подобалися. Головна героїня «Солоних поцілунків» Мілка теж хоче бути красивою, самовиражатися і здобувати впевненість у собі.

І всі були одностайні в думці, що прийняти і полюбити себе – означає дуже багато. У цьому інколи важливі душевна розмова з подругою, мамою, зміна іміджу або навіть арт-терапія. Наприклад, можна влаштувати фотосесію, щоб подивитися на себе в іншому амплуа і краще збагнути себе.

Підлітки і книжки

Оля Купріян розповідала, що в процесі написання «Солоних поцілунків» ніби пригадувала саму себе. І тоді, і тепер їй допомагають у цьому щоденникові записи. Тому ще одна порада дорослим і дітям – вести щоденник. Це чудовий спосіб автотерапії. І, звісно, читання підліткової художньої літератури. Бо всі досвіди, які ми прочитуємо, стають нашими.

P.S. Дякуємо крамниці суконь “Sisters” за неймовірну атмосферу та гостинність, а також фотографу Аліні Кучер.

 

Поділитися: