Весна – це і «Книжкова толока» в Миколаєві

Наші автори, які 17 – 19 березня побували в Миколаєві на Львівщині, висловилися про український книгосвіт підліткової літератури.

Тетяна КАЧАК, літературознавець. У сучасній літературі для юних особливо популярні реалістичні повісті, оповідання про життя і досвід підлітків, написані саме для них. Письменники відкривають підлітка-героя і підлітка-читача, намагаються максимально відверто писати про його буття та психологію. І цим наближаються до популярної в Європі та США хард-реалістичної літератури.

Книгосвіт підліткової літератури – це багатоманіття текстів, які, крім актуальних проблем, представляють різноманітні авторські стилі. Цю тенденцію добре ілюструють книжки ВЦ «Академія»: «Незрозумілі», «Не-Ангел», «Відчайдушні» Сергія Гридіна, «Солоні поцілунки» Ольги Купріян, «Перехідний вік моєї мами» Ірини Мацко, «Я закохалася» Марії Морозенко, які формують цілісний дискурс у гендерному, психологічному, соціально-культурному аспектах. Метатекст сучасної підліткової літератури творять також Оксана Лущевська, Валентин Бердт, Зірка Мензатюк, Степан Процюк, Оксана Думанська, Оксана Сайко, Андрій Бачинський, Валентина Захабура та ін.

І художньо-естетична якість творів для підлітків досконалішає. Це особливо помітно на тлі текстів для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, де домінують книжки-картинки. Візуальний аспект у підлітковій книжці другорядний – вразити має текст.

Цікаві явища є і в літературі для молоді (16+). І тут перспективно заявив про себе ВЦ «Академія». Повісті Наді Білої «Крута компанія» й Оксани Сайко «Птахи завжди повертаються» – амбітний початок проекту.

Ірина МАЦКО, письменниця: Зараз справді є багатоцікавих видань українських авторів, які відкривають проблеми підлітків і розважливо дивляться в їхній світ.

Сучасні підлітки – відкриті, щирі і дуже незалежні. У них багато сильних викликів і спокус. Їм також нелегко дається дорослішання і збільшення віддалі з батьками. Тому велика відповідальність писати для них. Авторові потрібно зуміти бути на їхній хвилі, говорити з ними їхньою мовою, як із дорослими, щоб повірили і прийняли.

Захоплююся ними, бо вони розумні, вільні, з динамічними поглядами на життя. І думаю про нову повість для них.

Фото – зі сторінки Facebook

Поділитися: